Škodlivé přísady v kosmetice

07.08.2019

Dostala se mi do ruky zajímavá knížka Tajemství kosmetiky. Proto bych ráda zde publikovala alespoň nějaké důležité informace, které jsem se dozvěděla.  A to hlavně o působení látek v kosmetice na naše zdraví.

Reakce na škodlivé látky může vypadat různě - buď bude naše pokožka podrážděná nebo nám mohou tyto látky způsobit až nebezpečná onemocnění. Také se nemusí stát nic, ale je nutné počítat s tím, že pokud budeme dále na sebe nanášet škodlivé látky jednou se to projeví na našem těle.

Popíši nyní několik těchto látek, které můžeme nalézt v kosmetice. Doporučuji si pročíst hlavně nežádoucí účinky a další informace o názvech sloučenin použít u zkoumání konkrétního výrobku.

Konzervanty

Konzervanty jsou známe nejen v kosmetice, ale také v potravinách. Každý nejspíš ví, na co se tyto látky přidávají do výrobků. Jedním z důvodů je ochrana proti mikroorganismům (projevem rozmnožení je např. plíseň), které mohou ohrozit naše zdraví. Další důvod je prodloužení trvanlivosti produktu. Toho využívá kosmetický průmysl - ten potřebuje výrobky, které mohou několik let stát ve skladu a na prodejnách.

Konzervanty jsou v podstatě jedem pro mikroorganismy. A jelikož jsme také živé bytosti, mívají tyto látky často nepříznivé účinky i pro nás. Je třeba si volit produkty bez konzervačních látek, s přirozenými konzervačními složkami (med, některé esenciální oleje) nebo alespoň vybrat jemněji působící typy konzervantů.

Na škodlivost látky má důležitý vliv dávkování. Někteří výrobci jich přidávají do produktů pro jistotu více. Aby měli větší jistotu proti napadení mikroorganismů. Jenže tím se samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost dráždivých a alergických projevů.

Uvedu příklad. Kyselina benzoová se vyskytuje ve velice malém množství v brusinkách. A v takovém množství je neškodná. Ale také se tato kyselina vytváří synteticky a používá se jako konzervant, ale už v mnohem větší míře (stovky až tisíce mg/kg či l).

Dále je důležité upozornit, že škodlivost konzervantů se zvyšuji i při kombinaci více těchto látek v jednom produktu. To výrobci dělají často, protože tím kombinují vlastnosti konzervantů aby se doplňovaly.

Parabeny - to jsou syntetické deriváty kyseliny benzoové. Jsou škodlivé pro naše zdraví. Patří mezi 20 nejčastějších alergenů. Narušují přirozené funkce kůže a zasahují do hormonálního systému.

Syntetické halogen organické sloučeniny - velice dráždivé a alergenní. V názvu mají předponu chloro- bromo- jodo-. Např.: 2-Bromo-2Nitropropan-1,3-Diol, Bromochlorofen atd.

Triclosan - je sloučenina chloru, která velice rychle reaguje s jinými látkami. Nebezpečné jsou pak dioxiny a dibenzofurany, které narušují přirozené funkce kůže a zasahují do endokrinního systému (soustav žláz v těle vylučující hormony).

Formaldehyd - je nebezpečný konzervant. Tak jako látky, které ho uvolňují. Např.: DMDM hydantoin, glutaral, halogenové konzervanty.

Formaldehyd má toxické účinky a vyvolává kontaktní alergie. Je také vysoce reaktivní a poškozuje buňky. U některých potkanů vyvolal rakovinotvorné bujení.

BHA a BHT

Butylhydroxyanisol (BHA) a butylhydroxytoluen (BHT) mají karcinogenní účinky. Při vyšších dávkách vyvolávají rakovinu žaludku. Výrobci je užívají proti žluknutí krémů.

Barviva

Barviva se značí CI s příslušným číslem. Pod tímto označením jsou jak syntetická barviva, tak i přírodní barviva. Ta jsou nejméně riziková a někdy mají i příznivé účinky. Na umělá barviva si musíme dávat velký pozor. Uvedu několik nebezpečných typů barviv.

Azobarviva - výroba je z frakcí ropy. Mohou procházet kůži do krve a poškodit játra. Z těchto barviv se může odštěpit anilin, který má také karcinogenní účinky.

Aromatické aminy, hlavně diaminy a aminofenoly - mohou se také vstřebávat do kůže a způsobovat alergické reakce.

Nitrosaminy

U těchto látek byly prokázány karcinogenní a rakovinotvorné účinky. Nitrosaminy vznikají v uzeninách při použití dusitanu jako konzervantu. Pokud obsahují kosmetické výrobky některé rizikové látky (dusitany, sekundární aminy), mohou se během uskladnění z nich uvolňovat nitrosaminy.

Minerální oleje a parafíny

Jedná se o zbytky látek z destilace ropy. Používají se pro zjednodušení technologie přípravy kosmetiky a hlavně protože jsou levné. Odolávají přirozeným procesům v těle a to je nemůže normálně zpracovat. Parafínové oleje a vosky vytvoří na pokožce neprodyšní film, který brání přirozenému dýchání a odvádění škodlivin z těla. Může to dopomoci vzniku akné. Také mohou způsobovat kontaktní dermatitidu.

Jak hodně se projeví škodlivosti těchto látek na kůži záleží na koncentraci látky, délce působení, četnosti užívaní a na citlivosti pokožky člověka.

EDTA

Jedná se o sloučeninu kyseliny etylendiamintetraoctové. Jedná se o činidlo. V kosmetice se používá pro zahuštění, jako emulgátor a konzervant (zabraňuje změně barvy, struktury a vůně). Řadí se mezi toxikologicky významné látky. Může narušovat přirozenou bariéru kůže a měnit její propustnost (snadněji se do pokožky dostanou další škodliviny). Také může vyvolat silnou alergickou reakci.

SOLI HLINÍKU

Jsou obsaženy hlavně v deodorantech. Uzavírají póry a mají zabránit pocení. Tím zamezí přirozenou schopnost pokožky se čistit a dýchat. Mohou se díky tomu vyskytnou zánětlivé reakce. Pokud se soli hliníku dostanou do těla, jejich cesta končí v mozku. Také se mohou objevit v mateřském mléce.

SYNTETICKÉ UV FILTRY

Nacházejí se v opalovacích krémech. Některé filtry mají škodlivé hormonální účinky. Jejich nebezpečnost potvrdila studie v Zürichu, kde testovali 5 UV-B-filtrů. Zjistili, že tyto látky mohou urychlovat růst rakovinných buněk a tedy zvyšují rizika rakoviny kůže.

SILIKONY

Jedná se o syntetické sloučeniny křemíku, ve složení ho naleznete s příponami - silicon, -cone, -siloxane, -silanol, -silane, -conol atd. Tyto látky hlavně škodí životnímu prostředí, protože nejsou téměř biologicky odbouratelné.

Nejčastěji se vyskytují v prostředcích na vlasy a v kosmetických výrobcích (hlavně v podkladové bázi). Tyto látky vyhladí vlasy/pokožku. Poté nám připadají vlasy jemnější a pokožka hladší. Ale tím také zabrání pokožce a vlasům ''dýchat''.

PEG a PPG

Chemické označení těchto sloučenin je polyetylenglykolové a polypropylenglykové deriváty. Jsou to syntetické emulgátory. Ve složení je můžeme nalézt s číslem, nebo s -ent- nebo pod dalšímy názvy. Uvedu příklady: PEG-4, Laurenth-4, Cetearent 33, Polysorbate-20 atd.

Nejbezpečnější je jejich příprava, kdy se použivají vysoce reaktivní jedovaté plyny a karcinogen etylenoxid. Také při výrobě vznikají zdraví škodlivý dioxan. Zbytkové množství těchto přísad se může objevit v konečném produktu.

PEG a PPG se vyskytuje v prostředcích na čištění zubů, v mýdlech, ale i v pomádách na rty.

Maji vlastnost změkčovadla, tím zvyšují propustnost kůže. Takto se přes kůži mohou dostat škodliviny do krve.

Existují ale i přijatelnější emulgátory - cukerné. Výroba probíhá pouhým zahřátím mastných kyselin a cukru. Jedná se i ekologické emulgátory.

Po přečtení tohoto článku je dobré se zamyslet a rozhodnout se pro správnou kosmetiku, která má co nejméně škodlivých látek. Proto jsem se rozhodla pracovat s kosmetikou Nobilis Tilia, která prodává přírodní a Bio kosmetiku. 


Zdroje:

 SYROVÝ, Vít. Tajemství kosmetiky. Druhé vydání. Praha: Vít Syrový, [2017]. ISBN 978-80-903137-1-2. 

[online]. Dostupné z: https://home.tiscali.cz/chemie/halogender.htm 

[online]. Dostupné z: https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/edta/?

[online]. Dostupné z: https://www.biorythme.cz/n/chemie-v-kosmetice-2-konzervacni-latky-nutne-zlo

© 2018 KOSEMTIKA CHRISTY. Jihlava
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky